لوازم جانبی دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته

پیشگیری از وقوع جرم و تخلف
مدیریت و نظارت از راه دور
استفاده از دوربین مدار بسته برای اثبات جرم

نظارت بر محیط برای موارد عمومی

لنز دوربین مداربسته :

دوربین های مداربسته کار برد زیادی دارند  مثلا در ایستگاه های مترو نقش  نظارت و امنیت را ایفا می نماید هر دوربین مداربسته دید محدودی دارد این دید توسط لنز انجام می شود یعنی اولین قدم از تصویر برداری عبور تصویر به صورت نور از لنز می باشد.

 در این مطلب شما با انواع لنز ها از نظر کیفیت و زاویه دید و عمق و آیریز و معنای هر یک از آنها آشنا می شوید :

 یکی از بخش های مهم و پراهمیت برای دوربین مداربسته این است که از چه لنز های در آن استفاده می شود .

 لنزها  از نظر علمکرد به دسته هایی تقسیم می شوند که عبارت اند از : لنز فیکس – لنز فیکس صنعتی – لنز مینی کمرا فیکس – لنز با فاصله کانونی متغیر – لنز موتور دار .

  لنز ها یکی از مهمترین بخش های دوربین مداربسته می باشند  که انتخاب نوع آن به عملکرد و استفاده بهتر از آن کمک می نماید چرا که تشکیل تصویر بروی  مانیتور ها و نمایشگر ها به لنز وابسته می باشد یعنی تصویری که ما در نمایشگر می بینیم تصویری می باشد که توسط  حسگر های نوری از لنز دوربین گرفته شده و تبدیل به پالس شده است .

با یک مثال واضح اهمیت موضوع لنز را برای شما روشن می نماییم  تصور کنید که دوربین مداربسته  بسیار ایده عالی را خریداری کردید و رزولوشن بسیار بالا دارد  (دوربین های رزولوشن بالا بسیار گران می باشند ) و می خواهید بروی نمایشگر تصویر خوبی را ببینید اما در انتخاب لنز دوربین اشتباه کرده و لنزی با کیفیت نامطلوب خریدداری کرده اید  با توجه به لنز شما هرگز نمی توانید تصویر اید عالی داشته باشید چرا که  لنز دوربین شما دارای کیفیت لازم نبوده و نور و تصویر در آن با کیفیت پایین عبور می نماید و به حسگر می رسد و حسگر نیز همان تصویر با کیفیت نامطلوب را به پالس تبدیل می نماید و نمایشگر تصویر بعدی را نمایش می دهد پس انتخاب لنز درست اهمیت بالایی دارد چون تصویر در گام اول به آن می رسد .

 اما لنز ها از نظر زاویه دید هم متفاوت می باشند  یعنی فاصله کانونی متفاوتی با هم دارند در توضیح بیشتر این مطلب باید گفت که لنز، هر چه فاصله کانونی بیشتر را داشته باشد عمق دید آن ، بیشتر می باشد یعنی مسافت بیشتری را از نظر فاصله با دوربین می توان دید برای مثال می توانیم از دوربین های شکاری که دارای لنزی با فاصله کانونی زیاد نام برد چرا این دوربین برای دیدن مسافت های دور مناسب است و کاربردی برای مسافت نزدیک ندارد چرا که زوایه دید بسیار پایینی دارد .

اما دوربین های مداربسته  باتوجه به جایی که می خواهند استفاده شوند باید لنز مناسب خود از نظر زاویه دید و یا عمق دید داشته باشند . همانطور که متوجه شده اید زاویه دید با عمق دید رابطه ای معکوس دارند یعنی اگر در مکانی نیاز به دید وسیع باشد نمی توان عمق زیاد هم داشت برای مثال باید مکانی مانند مترو را نام برد در مترو فضا بسته و محدود می باشد و نیازی به لنز با عمق زیاد نمی باشد و از لنز با دید وسیع استفاده می شود چرا که دید وسیع می تواند کمک بیشتری به نظارت بهتر در مترو بدهد .

 اسم لنز ها از نظر فاصله کانونی متفاوت می باشد یعنی برای لنز هایی که فاصله کانونی زیادی دارند و همین طور عمق زیادی دارند TELEو به لنز هایی که دارای لنز با فاصله کانونی کوچک هستند و زاویه دید وسیعی دارند WIDEگفته می شود .

 دیگر نکته ایی که برای اتخاب لنز باید بدانید این که لنز ها برای تنظیم عبور نور از لنز ، لنز ها دارای آیریز می باشند آیریز وظیفه این که نور چگونه از لنز عبور کند را داراست آیریز دو نوع اتوماتیک و معمولی را دارد که اگر اتوماتیک باشد تصویر را در شبانه روز به نمایش گر واضح می دهد اما اگر لنز آیریز معمولی باشد فقط زمانی تصویر واضح داریم که نور کافی به لنز رسیده باشد .

استفاده از آیریز اتوماتیک می توانید بهتر باشد برای مثال آن نیز باید گفت که ، دوربین های مداربسته ایی در پیاده روی یا عابر بانکی نصب شده  و دارای لنزی معمولی می باشد این دوربین تصویر را در روز به خوبی گرفته و در نمایش گر پخش می نماید اما به محض کاهش نور و شب شدن هوا دیگر تصویر واضحی نمایش گر پخش نمی کند چرا که لنز نور کافی از تصویر را دریافت نمی نمایید تا تصویر مطلوب بدهد

 در لنز هایی که آیریز اتوماتیک دارند تصویری واضح حتی زمانی که نور کم شده را به نمایش می گذارند .

 ما در بخش دیگر از سایت  انواع انز ها را نام برده و پیشنهاد خرید بهترین لنز از نظر مکان استفاده شما را می گوییم .

کاور پایه دوربین مداربسته

کاور پایه دوربین مداربسته ،  موضوعی است که در سدد بر آمدیم تا در این مقاله کاور پایه دوربین مداربسته ، اطلاعاتی را در زمینه کاور پایه دوربین مداربسته خدمت شما عزیزان ارائه نماییم .

شاید برای برخی از افراد اینگونه سوال طرح شود که ، مزایا و دلایل استفاده از پایه دوربین مداربسته و کاور پایه دوربین مداربسته ، چه میباشد ؟

در جواب به این سوال درباره کاور پایه دوربین مداربسته ، میبایست خدمت شما عزیزان عارض شویم که ، برای برقراری و نصب دوربین مداربسته در مکان مورد نظر و مناسب ، می بایست پایه دوربین مداربسته را مورد استفاده قرار داد ، چرا که پایه دوربین مداربسته ، یک وسیله بسیار مهم در دوربین مداربسته به حساب میاید.

حال در ادامه مقاله کاور پایه دوربین مداربسته قصد داریم تا اشاره ای داشته باشیم به انواع پایه دوربین مداربسته در مدل های مختلف :

 1.  پایه دوربین مداربسته در حالت ثابت و بی حرکت
 2. پایه دوربین مداربسته در حالت ثابت (همراه با قابلیت تنظیم کردن )
 3. پایه دوربین مداربسته به صورت چرخان ( همراه با قابلیت تنظیم پایه دوربین مداربسته به صورت افقی و عمودی )

و …….

شایان ذکر است که بدانید ، از مهمترین دلایل استفاده از پایه دوربین مداربسته ، این است که دوربین مداربسته می بایست ، قابلیت تنظیم شدن زاویه و نصب شدن در هر مکانی را داشته باشند ، اگر از پایه دوربین مداربسته در نصب استفاده نشود ، مسلما در آینده به مشکل بر خواهید خورد و تقریبا میتوان گفت ، نصب دوربین مداربسته بدون استفاده از پایه دوربین مداربسته دچار مشکل خواهد شد و در حالت استاندارد غیر ممکن است .

کاور پایه دوربین مداربسته نیز ، مهم ترین نقش را در محاظفت از پایه دوربین مداربسته ایفا میکند .

  :CCD

یکی از سنسور هایی که امتیاز انحصاری آن مربوط به شرکت سونی میباشد ، CCD میباشد . تمامی شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته که در دوربین های خود از تکنولوژی CCD استفاده میکنند ، میبایست CCD را از کشور ژاپن و کمپانی سونی دریافت کنند .

CCD که یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته نیز به شمار میرود ، مخفف کلمه Charge Copled Device میباشد .

استفاده از CCD بیشتر در دوربین های مداربسته ای باب میباشد که در سال های اخیر تولید و طراحی شده اند ، چرا که استفاده از این سنسور جدیدا مورد استفاده قرار میگیرد و در مدل های قدیمیدوربین مداربسته استفاده از CCD رواج نداشته است .

سنسور CCD با استفاده از قابلیت های منحصر به فردی مانند نشان دادن حساسیت نسبت به نور و …. باعث میشود تا تصاویر دریافتی توسط دوربین مداربسته ، به چیپ هدایت شده و در آنجا پس از گذراندن یک فرایند، آماده بشوند .

اصلی ترین هدف در تولید سنسور CCD استفاده در انواع مدل های دوربین های  عکاسی بوده است ، کمپانی سونی با ارائه این سنسور سعی بر جایگزینی این برد به جای فیلم ها را داشته است که پس از گذشت یک مدت از تولید این برد یعنی CCD ، برد CCD تبدیل به یک سنسور شده است و نقش بسیار زیاد و مهمی را در کارایی دوربین مداربسته و یا CCTV ها ایفا میکنند .

البته در اینجا دیگر از CCD به عنوان یک برد یاد نمیشود بلکه CCD را تنها یک سنسور میشناسند و خطاب میکنند ، این سنسور دوربین مداربسته ، امروز یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته نیز به شمار میاید .

شما عزیزان برای تهیه و شناسایی لوازم جانبی دوربین مداربسته خود ، میتوانید از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته و از آن ها راهنمایی بخواهید .

     :BNC

یکی دیگر از لوازم جانبی دوربین مداربسته  میتوان به BNC اشاره نمود .

BNC مخفف کلمه British Naval Connector میباشد ، BNC قطعه فیشی میباشد که وظیفه برقراری ارتباط بین کابل های کواکسیال را دارد .

BNC برای کابل های کواکسیال در انواع مدل ها و سری های مختلف مناسب بوده و میتواند به راحتی در اکثر مدل های کابل های کواکسیال ایفا نقش نماید .

از کابل های BNC تنها در دوربین مداربسته استفاده نمیشود ، بلکه کابل یا فیش  در تلویزیون ها ، رادیو ها ، دستگاه های الکترونیکی ، کامپیوتر ها و ………. نیز میتواند مفید بوده و کارایی داشته باشد .

شایان ذکر است که کابل BNC که یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته به شمار میاید ، مانند دیگر سیم ها برای ارتباط نیاز به رابطه نر و مادگی هستند ، یعنی دو سر نری و مادگی با یک دیگر رابطه برقرار مینمایند .

پس از متصل شدن کابل BNC نر به ماده ، کابل BNC نر میبایست ۱۸۰ درجه بچرخد و سپس فیش ماده را قفل کرده و اتصال برقرار میشود .

شایان ذکر است که فیش BNC  برای برقراری ارتباط در دوربین مداربسته آنالوگ نیز استفاده میشود و یکی از مهمترین لوازم جانبی دوربین مداربسته آنالوگ میباشد .

ممکن است در برخی از اماکن دیده باشید که فیش BNC را به کابل کواکسیال متصل نموده اند ، برای همچین مواقعی که قصد متصل نموده فیش BNC به کابل کواکسیال را دارید ، میبایست از ابزار پرسBNC استفاده نموده و حتما میبایست این ابزار را در دسترس داشته باشید .

البته دستگاه های پرس ، تنها برای فیش BNC پرسی نیاز میباشد ، در صورتی که فیش BNC مصرفی شما پیچی باشد ، برای اتصال آن به کابل کواکسیال تنها احتیاج به یک پیچ گوشتی ساده دارید .

میکروفون

میکروفون ها یا همان بلندگوها که در برخی از مدل های دوربین مداربسته مورد استفاده قرار داده میشوند ، یکی از انواع لوازم جانبی دوربین مداربسته میباشند که کاربران و افراد گوناگونی که نیاز به این لوازم جانبی دوربین مداربسته دارند ، نسبت به تهیه نمودن آن اقدام میکنند .

شما عزیزان پس از تهیه نمودن میکروفون دوربین مداربسته میبایست نسبت به نصب میکروفون دوربین مداربسته نیز اقدام نمایید که به هیچ عنوان کار سخت و دشواری نمیباشد و به راحتی با دانستن یک سری نکات در این زمینه ، میتوانید نسبت به نصب آن نیز اقدام نمایید .

برخی از نکات در شناخت لوازم جانبی دوربین مداربسته ، مخصوصا میکروفون ها ، بسیار کلیدی میباشند و میبایست به آنها توجه ویژه ای داشته باشید ، در غیر این صورت قادر به خرید و انتخاب مناسب نخواهید بود.

اولین و مهمترین نکته ای که در رابطه با میکروفون دوربین مداربسته میبایست مدنظر داشته باشید این است که بدانید ، تعداد ورودی های دستگاه DVR شما ، نباید کمتر از ورودی های میکروفون شما باشد ، در غیر اینصورت قادر به نصب میکروفون بر روی دستگاه DVR نخواهید بود و مشکل بر خواهید خورد .

نکته قابل توجه دیگری که در رابطه با این لوازم جانبی دوربین مداربسته میبایست مدنظر داشته باشید ، این است که نوع فیش های ورودی دستگاه DVR را بررسی کرده و تشخیص بدهید .

چرا که در برخی از مدل های دستگاه DVR که در دوربین مداربسته استفاده میشود ، ممکن است شامل ورودی های AV باشد و این در صورت است که در دیگر مدل های این دستگاه از ورودی های BNCنیز استفاده شده است .

قبل از اقدام به خرید لوازم جانبی دوربین مداربسته خود ، ابتدا نیاز های خود را بسنجید و اطلاعات دقیقی را در این رابطه به دست بیاورید ، سپس پس از انجام محاسبات دقیق و مطمئن و شناخت کامل ورودی و خروجی های دستگاه خود ، نسبت به خرید میکروفون برای دوربین مداربسته خود اقدام نمایید .

البته از این قبیل نکات نه تنها برای دوربین مداربسته و میکروفون دوربین مداربسته صدق نمیکند بلکه برای تهیه لوازم جانبی تمامی دستگاه ها و لوازم ، میبایست ابتدا آنها را بررسی نموده و شناسایی نمایید .

همانطور که میدانید ، یک دوربین مداربسته ، متشکل از قطعات زیاد و متعددی میباشد که هر یک از آن ها میتوانند به عنوان یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته  نیز خطاب شوند .

در این مقاله قصد داریم تا اشاره ای داشته باشیم به یکی از کلیدی ترین و حساس ترین مدل های لوازم جانبی دوربین مداربسته .

چرا که با استفاده از این لوازم جانبی دوربین مداربسته ، میتوانید کیفیت و اطمینان بهتر و بسیار بیشتری را به سیستم های امنیتی خود ببخشید .

همانطور که میدانید ، دوربین مداربسته ، وظیفه ضبط تصاویر را داشته و شما عزیزان میبایست با استفاده از تصاویر ضبط شده و دریافت شده ، نسبت به شناسایی و بررسی سوژه اقدام نمایید .

حال اگر ، از یک میکروفون که یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته  به شمار میرود ، در کنار دوربین مداربسته خود استفاده نمایید ، شاهد تغییر و احساس امنیت بسیار زیادی خواهید شد که به نوبه خود میتواند هیجان انگیز و آرامش بخش باشد .

اما تنها استفاده از میکروفون برای دوربین مداربسته مکفی نبوده بلکه برای نتیجه گیری هر چه بهتر و با کیفیت تر میبایست ، توجه ویژه ای را به محل نصب میکروفون داشته باشید .

چرا که با نصب میکروفون در محل مناسب میتوانید  به خوبی به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کنید .

برخی از مشخصات فنی لوازم جانبی دوربین مداربسته میکروفون :

 • برخورداری از ابعاد کوچک با برخورداری از پتانسیل نامحسوس بودن
 • قابلیت نصب و استفاده در سیستم های صوتی و تصویری
 • قابلیت نصب و پیکربندیآسان و حرفه ای
 • برخورداری از حساسیت بسیار زیاد

هارد

در مقاله لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد قصد داریم تا هارد دیسک که یکی از مهمترین اجزاء دوربین مداربسته به شمار میرود را خدمت شما عزیزان شرح دهیم .

همانطور که میدانید ، دوربین مداربسته برای ضبط و ذخیره سازی تصاویر ، نیاز به یک فضایی دارد که تصاویر و اطلاعات دریافتی را در آن ذخیره سازی نماید .

بنابرین ، به جرات میتوان گفت که لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد یا همان هارد دیسک دوربین مداربسته ، یکی از کلیدی ترین و مهمترین اجزاء تشکیل دهنده و پیوسته به دوربین مداربستهمیباشد ، چرا که در صورت عدم وجود هارد دیسک ، تمامی فعالیت ها و کارهای دوربین مداربسته ناقص شده و زیر سوال خواهد رفت .

اما شاید برایتان سوال باشد که کدام یک از برند های تولید کننده هارد  دوربین مداربسته ، میتواند انتخاب بهتری برای استفاده باشند ؟

در جواب به این سوال قصد داریم تا برخی از برند های مطرح در زمینه تولید هارد دوربین مداربسته را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم ، چرا که بدون شک هر یک از برند های مذکور کارایی ها و قابلیت های خاص و منحصر به فرد خود را داشته و دارند ، بنابرین انتخاب نهایی را به عهده شما مصرف کنندگان گرامی گذاشته و پیشنهاد میکنیم که حتما انتخاب لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد بر اساس خواسته ها  و معیار های خود انجام بدهید .

برند های مطرح و با کیفیت تولید کننده لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد :

 • برند Toshiba

 • برند Hitachi

 • برند Seagate

 • برند western digital

امید است که مقاله لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد توانسته باشد توجه شما عزیزان را به خود جلب نماید .

 موتورگردان دوربین مداربسته

در مقاله لوازم جانبی دوربین مداربسته موتورگردان قصد معرفی موتورگردان دوربین مداربسته را داریم .

همانطور که میدانید ، دوربین مداربسته ، مانند کالا های دیگر از انواع اجسام و قطعات مختلفی طراحی و تشکیل شده است که در این مقاله اشاره ای خواهیم داشت به یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته .

برخی از قابلیت ها و مشخصات فنی موتورگردان دوربین مداربسته :

 • برخورداری لوازم جانبی دوربین مداربسته – موتورگردان از پروتکل
 • بهره گیری از سیستم مالتی پروتکل
 • برخورداری از جوی استیک حرفه ای
 • برخورداری از Rs-485
 • برخورداری از قابلیت مقاومت در برابر رطوبت
 • قابلیت جلوگیری از نفوذ آب و یا به عبارتی ، ضد آب

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، استفاده از موتورگردان که یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته میباشد ، چه مزیتی داشته و در چه مواردی از موتورگردان دوربین مداربسته  استفاده میشود ؟

در جواب به این سوال میبایست خدمت شما عزیزان اعلام نماییم که استفاده از موتورگردان  دوربین مداربسته ، در زمان هایی میباشد که نیت و قصد جا به جا نمودن دوربین مداربسته   را داشته و تمایل به تغییر زاویه دید و مکانی که دوربین مداربسته قرار دارد را داشته باشید .

شایان ذکر است که موتورگردان دوربین مداربسته ، که در لیست لوازم جانبی دوربین مداربسته نیز قرار گرفته است ، در دو مدل مختلف قرار دارد که عبارت اند از »

 1. موتورگردان با قابلیت جهش و چرخش به سمت بالا و پایین
 2. موتور گردان با قابلیت چرخش به سمت بالا – پایین – راست – چپ

  کابل تصویر دوربین مداربسته

لوازم جانبی دوربین مداربسته کابل تصویر را موضوع این مطلب بنا نهاده ایم تا بتوانیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با لوازم جانبی دوربین مداربسته کابل تصویر خدمت شما عزیزان ارائه نماییم .

امید است که با مطالعه لوازم جانبی دوربین مداربسته کابل تصویر بتوانید به اطلاعات بهتر و مفید تری در زمینه  لوازم جانبی دوربین مداربسته دست پیدا کنید .

کابل تصویر دوربین مداربسته یکی از زیر شاخه ها و یا شاخه های کابل های کواکسیال میباشد که این کابل را RG59 نیز مینامند .

شاید با دیدن تصاویر مربوط به لوازم جانبی دوربین مداربسته کابل تصویر ، کاملا متعجب شده و برایتان سوال پیش بیاید که آیا کابل تصویر دوربین مداربسته ، شباهتی با کابل های آنتن تلوزیون دارا میباشد ؟

در جواب به این سوال میبایست خدمت شما عزیزان اعلام نماییم که ، کابل تصویر دوربین مداربسته از شباهت بسیار زیادی با کابل های آنتن معمولی برخوردار میباشد و تفاوت عمده ای که میان کابل آنتن و لوازم جانبی دوربین مداربسته کابل تصویر وجود دارد ، این است که این دو کابل از لحاظ قطر شیلد با یک دیگر برابری نمیکنند و کابل تصویر دوربین مداربسته قطور تر میباشد .

کابل تصویر که یکی از مدل های مختلف لوازم جانبی دوربین مداربسته میباشد ، در انواع و مدل های مختلفی طراحی و تولید میشود که از جمله با کیفیت ترین و مطرح ترین کابل تصویر دوربین مداربسته میتوان به کابل تصویر RG59 ای اشاره نمود که در ساختار خود از شیلد نیز برخوردار میباشد .

شایان ذکر است که بدانید ، مواد و یا اجناس تشکیل دهنده مغز ویا داخل کابل تصویر دوربین مداربسته ، میتواند از ۳ جنس :

 • آلومینیوم

 • آلیاژ مس

 • مس

بوده و تولید شود .

 آداپتور دوربین مداربسته

در مقاله لوازم جانبی دوربین مداربسته آداپتور قصد داریم تا اشاره ای داشته باشیم به یکی ازکلیدی ترین لوازم جانبی دوربین مداربسته  و کارایی و وظایف آن را برای شما عزیزان شرح بدهیم .

همانطورکه میدانید و یا تاکنون شنیده اید ، برقی که در پریز های شهری جاری میباشد و قرار دارد ، ۲۲۰ ولت بوده و میتواند برای ابزارالات و یا کالا هایی که از برق تغذیه میکنند ، مانند :

 • دوربین مداربسته

 • دستگاه های صوتی

 • کامپیوتر

و …… بسیار خطرناک و یامفید باشد .

بنابرین برای این که از ورود ۲۲۰ ولت جریان جاری به دستگاه هایی مانند دوربین مداربسته که تنها نیاز به ۱۲ ولت برق دارد ، جلوگیری شود، دستگاهی به نام آداپتور و یا همان منبع تغذیه طراحی شده است .

شایان ذکر است که برق مصرفی توسط دوربین مداربسته معمولا ۱۲ ولت DC میباشد .

بنابراین ، پیرو توضیحاتی که در بالا در رابطه به لوازم جانبی دوربین مداربسته آداپتور خدمتتان ارائه نموده ایم ، دریافتیم که هدف اصلی از بکارگیری آداپتور ، تبدیل برق با توان ۲۲۰ ولت AC  به ۱۲ ولت DCمیباشد .

تقسیم بندی و طبقه بندی آداپتور  دوربین مداربسته بر اساس آمپاژ آن میباشد ، بنابرین اگر تمایل به استفاده از چند دوربین مداربسته را دارید ، مسلما نیاز به چند آداپتور دیگر به صورت همزمان خواهید داشت.

البته راه دیگری نیز موجود میباشد که آن نیز بدین شکل است که ، شما عزیزان به جای استفاده از چند آداپتور، از یک آداپتور قدرتمند تر با آمپاژ بیشتر استفاده نمایید ، بنابراین دیگر نیازی به استفاده از چند آداپتور با آمپاژ پایین تر نخواهید داشت .

 NVR 

همانطور که میدانید ، دوربین مداربسته یا هر شیء الکترونیکی و غیر الکترونیکی دیگری ، متشکل از چندین قسمت و ابزار متفاوت میباشند .

یکی از انواع دستگاه ها و لوازم جانبی دوربین مداربسته ، دستگاه لوازم جانبی دوربین مداربستهNVR میباشد که در این مقاله قصد داریم تا دستگاه NVR را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم و بشناسیم .

همانطور که میدانید ، دوربین مداربسته تحت شبکه ، از دستگاه هایی برای ضبط و ذخیره سازی تصاویر و فیلم ها استفاده میکنند که نام این دستگاه های جانبی دوربین مداربسته ، NETWORK VIDEO RECORDING میباشد .

کلمه NVR نیز دقیقا مخفف همین کلمه میباشد که برای کوتاه شدن و تلفظ راحت تر ، این اسم را برای این لوازم جانبی انتخاب نموده اند .

یکی از عمده ترین دلایلی که دستگاه NVR طراحی و تولید گشته و در لیست لوازم جانبی دوربین مداربسته قرار گرفته است ، این است که این دوربین به عنوان یک کمک و پشتیبان ، با دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته IP همکاری میکند و تصاویر و فیلم هایی که توسط دوربین مداربسته دریافت میشود را ذخیره سازی مینماید ،  بنابرین دستگاه NVR نقش مهمی را در دوربین مداربسته تحت شبکه ایفا میکند .

کارکرد و عملکرد NVR ، تقریبا مشابه به دستگاه های DVR بوده و تفاوت چندانی را دارا نمیباشند ، تنها تفاوت عمده ای که بین DVR و NVR ها وجود دارد ، در نحوه به کارگیری و استفاده این دستگاه ها  ولوازم جانبی دوربین مداربسته میباشد .

دستگاه NVR ، با استفاده از سیاست ها و قوانین شبکه های کامپیوتری ، با توجه به نیاز اپراتور و کاربر ، به او پاسخ داده و عمل میکند ، که این امر دقیقا برعکس DVR میباشد .